Jaki wybrać kredyt? Praktyczne porady.

 

Kontynuując wątek kredytów gotówkowych chcemy Państwu przyblizyć kilka istotnych kwestii, które mogą mieć wpływ na możliwość dokonania wyboru pośród szerokiej gamy form kredytowania. Jednym z podstawowych zagadnień związanych z możliwością zaciągnięcia kredytu jest zdolność kredytowa. Państwa dochód oraz forma jego udokumentowania to najistotniejszy czynnik w ocenie wiarygodności przed bankiem. Chcąc ubiegać sięo kredyt warto zadbać o wymagane przez banki dokumenty. Najczęstrzym dokumentem potwierdzającym Państwa dochód i honorowanym przez banki jest druk zaświadczenia o osiąganym dochodzie. Dotyczy to osób osiągających dochody z umowy o pracę, umowy o dzieło, czy umowy zlecenie. Większość z Państwa otrzymuje wynagrodzenie na konto, co zwykle dla banku jest kolejnym dowodem na takowy wpływ. Można również potwierdzićtaki dochód pokazując PIT za ostatni rok rozliczeniowy. Nieco incaczej jest w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Banki zwykle oceniają zdolność na podstawie ostatnich dwóch lat rozliczeniowych wraz z połączeniem tego z bieżącym okresem.

Skupmy się jednak na zdolności kredytowej. Otóż każdy z banków dzieli dochód na część, którą można przeznaczyć na spłatę zobowiązań, oraz część wymaganą na utrzymanie. W większości banków część przeznaczona na spłatę zobowiązań to maksymalnie 65% osiąganego dochodu. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na zdolność kredytową to czas na jaki zawarte są umowy. W większości banków okres osiągania dochodu, jeśli jest ograniczony, skutkuje otrzymaniem kredytowania na czas trwania umowy o pracę. Nieco inaczej sytuacja wygląda z umowami o dzieło i umowami zlecenie. W tym przypadku banki zwykle wymagają okazania umowy z okresem trwania od 6-12 miesięcy w przód. W takich sytuacjach klient może uzyskać kredyt na okres maksymalny oferowany przez bank.

Zdolność kredytowa, myśląc o kwocie maksymalnej, którąbank może zaproponować to często wielokrotność uzyskiwanych przez Państwa dochodów. Jak widać, czynników, które mają wpływ nazdolność kredytową jest kilka i warto skonfrontować te parametry z możliwościami przed podjęciem decyzji o jakąkwotęchcecie sięPaństwo ubiegać. Zachęcamy również do sprawdzania ofert przed wnioskowaniem o kredyt. Różnice na racie wraz z maksymalnymi kwotami udostepnianymi przez bank mogę być znaczące. Warto zatem poświęcić chwil kilka, zanim złożycie Państwo wniosek w wybranym przez siebie banku.