Jaki kredyt wybrać? Praktyczne porady.

 

Żyjemy w czasach, kiedy to na rynku mamy dobrodziejstwo wszelkich możliwych produktów, czy usług. Nie inaczej jest z produktami finansowymi. Jeśli zatem mamy konkurencję to naturalnie działa to na korzyść klienta. Banki prześcigają się w proponowaniu coraz to korzystniejszych form finansowania bieżących potrzeb zarówno na poziomie oprocetowania, dostępnej maksymalnej kwoty, jak i okresu kredytowania. Rosnące potrzeby klienta, chęć podnoszenia poziomu życia, powodują, że coraz chętniej zapożyczamy się, by realizować nasze plany. Na co zatem zwrócić uwagę wiążąc się z bankiem na długie lata?

Może na początek warto się zastanowić co stanowi cel finansowania, bo ten wpłynie na wybór odpowiedniego kredytu. Cel określa kwotę, okres kredytowania, a czasem i formę zabezpieczenia takiego zobowiązania. Na rynku kredytów DLA DOMU mamy dostępnych wiele rozwiązań od kart kredytowchy, udostępniane limity w rachunku bieżącym, przez kredyty niezabezpieczone gotówkowe, kredyty samochodowe, ratalne, po kredyty hipoteczne.

Na początek zacznijmy od najpopularniejszej formy finansowania, czyli kredytu gotówkowego. To najszybsza i najprostrza forma pozyskania środków na dowolny cel w formie kredytu niezabezpieczonego z jednoczesnym zachowaniem długiego okresu kredytowania oraz wysokimi dostępnymi kwotami. Aktualna maksymalna oferta dostępna na rynku to kwota do 200 tys. zł na okres nawet do 144 miesięcy. Są jednak grupy uprzywilejowane, dla których banki chętnie udostępniają wyższe kwoty, nawet do 500 tys. zł.

Skupmy się jednak na tym, na co warto zwrócić uwagę wybierając kredyt. Co wchodzi w koszt kredytu? Na całkowity koszt pożyczki ma wpływ kilka czynników: oprocentowanie, prowizja za udzielenie kredytu, ewentualna opłata przygotowawcza oraz ubezpieczenie od utraty życia czy pracy. Łączna wartość wszystkich kosztów wraz z posawioną do dyspozycji klienta kwotą stanowi całkowitą kwotę kredytu do spłaty. Zanim zatem zdecydujemy się na wybór, warto policzyć koszty całkowite i odnieść to do swoich możliwości. Jak zatem wybrać? W dobie sporej konkurencji warto dać sobie chwilę i sprawdzić choćby kilka z ofert. Sam fakt, czy bank udzieli kredyt nie powinien być argumentem dominującym. Naturalnie warto zacząćod oprocentowania, co ma znaczący wpływ na koszt pożyczki. Choć najniższa dostępna oferta na rynku to kredyt z oprocentowaniem 3%, to większość banków oferuje orocentowanie w przedziale 5-8%. Drugim czynnikiem, który będzie miał spory wpływ na ostateczny koszt kredytu to prowizja, która w większości ofert oscyluje w przedziale od 5-15%. Częstym składnikiem niechętnie wybieranym przez klientów jest ubezpieczenie. Większość z klientów traktuje to jako formę kosztu. Pamiętać jednak warto, że o ile faktycznie stanowi to koszt, to jednak jest to forma ochrony. Ma to skutkować w razie śmierci, czy trwałej niezdolności do pracy spłatą przez ubezpieczyciela pozostałej kwoty kredytu i uwolnienie najbliższych od potrzeby spłaty zadłużenia. Wiążąc sięz bankiem na kilka lat warto poświęcić kilka chwil, by ze spokojem porównać dostępne kredyty. W tym miejscu zachęcamy do wizyty w naszym oddziale. Za naszym pośrednictwem możecie Państwo sprawdzić wiele ofert w kilka chwil i dokonać najlepszego dla siebie wyboru. Chcąc Państwu przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z kredytowaniem będziemy zamieszczać kolejne artykuły w cyklu "Jaki kredyt wybrać? Praktyczne porady."

Na jakich zagadnieniach się skupimy? Poniżej hasła, które padnąw kolejnych artykułach:

- zdolność kredytowa

- scoring, czyli ocena wiarygodności klienta przed bankiem

- BIK - historia kredytowa i zapytania

- dostępne cele kredytowania

 

Mamy nadzieję, że przybliżając podstawowe zagadnienia związane z produktami kredytowymi, ułatwimy Państwu dokonanie wyboru.